بیش از نود درصد مراجعه کنندگان به این مرکز، در زمان مشاوره اصرار و تاکید بر این دارند که در طول یادگیری زبان جدید دوست ندارند وارد جزئیات گرامر زبان شوند. این شاید بخاطر تجربه تلخی باشد که همه ما در دوران دبیرستان در کلاس های زبان داشتیم. البته فاکتورهای دیگری وجود داشت که مانع از پیشرفت دانش آموزان در درس زبان می شد. یکی از انها گرامر بود. نفرات بیش از حد در یک کلاس، که گاهی به 30 یا 40 نفر می رسید، استفاده از منابع نامناسب و بعضی وقت ها مدرسانی که نه تنها هیچ تعهدی نسبت به کار خود نداشتند بلکه برنامه ای مشخصی هم در زمینه آموزش نداشتند.

از آنجایی که یادگیری زبان جدید چالشی است ذهنی، داشتن تمرکز و ساختن یک حافظه خوب می تواند به خوبی یادگیری این مهارت را آسان نماید. بر همین اساس، ما بر این باوریم هم زمان با بکارگیری یک روش مناسب آموزشی، می باید اطلاعات کافی در خصوص عمل کرد ذهن، حافظه و نحوه مطالعه و تکنیک های جدید یادگیری در اختیار زبان آموزان گذاشت. این امر باعث می شود زبان اموزان در روند یادگیری از حداکثر پتانسیل های خود بهره ببرند و با یک گام پیشرفت آنرا انگیزه ای کنند برای مرحله و گام بعدی. معتقدیم تشویق می تواند از عوامل مهم پیشرفت زبان آموزان باشد، حتی اگر این پیشرفت کم و یا کند باشد.

در این مرکز روش آموزش بیشتر تمرکز بر مهارت مکالمه و فعال بودن زبان اموزان در کلاس دارد. به همین منظور حداکثر تعداد زبان آموزان  در کلاس ها را 6 نفر در نظر گرفته ایم. این امکان به زبان آموزان در کلاس داده می شود، تا در مورد موضوعات روزمره و یا نظرات خود مکالمه کنند. به محض اینکه زبان آموزان در ترم یک کلمات و عبارات مختلف و البته طبقه بندی شده را یاد می گیرند، سعی می شود زمان بیشتری در اختیار انها گذاشته شود، چرا که تنها در کلاس است که زبان اموزان می توانند بر روی مهارت مکالمه کار کنند. رفته رفته اعتماد بنفس زبان اموزان بیشتر می شود و پیشرفت خود را حس می کنند. این پیشرفت باعث افزایش انگیزه شده و سختی فراگیری را تبدیل به یک چالش دوست داشتنی می کند.

مرور و مطالعه دروس از کارهایی است که می باید زبان اموزان هر روز حداقل بمدت نیم ساعت برای ان برنامه ریزی کنند. پیشنهاد می شود زمان مطالعه را با روزی ده دقیقه شروع کنند و به مرور زمان بعد از اینکه این فعالیت تبدیل به یک عادت شد، زمان و دفعات آنرا در طی روز افزایش دهند. به همین منظور تکنیک ها یی آموزش داده می شود تا زبان اموزان بتوانند بر سه مهارت نوشتن، شنیدن و خواندن کار کنند. با فعالیت بر این سه مهارت گرامر بصورت اتوماتیک و ناخوآگاه یاد گرفته می شود. این نوع یادگیری به مراتب ماندگارتر و جذاب تر از روش های کلاسیک و قدیمی آموزش زبان است.

 

 

یادگیری یک زبان جدید کاری است پیچیده و زمان بر. نیاز به از خود گذشتگی (خارج شدن از راحتی)، اصرار، استقامت و کار سخت دارد. ولی شاید چیزی که بسیاری از زبان اموزان به آن توجه نمی کنند این است که، با یک برنامه ریزی تأثیر گذار می توان یک زبان جدید را بگونه ای یاد گرفت، که صرفه جویی قابل توجه ای را در وقت و انرژی داشته باشد. این نوشته تجربیات و تحقیقاتی است که مؤسسین این مرکز به آن دست یافته و باور دارند. دانستن این اطلاعات و اجرا کردن توصیه ها می تواند کمک بزرگی برای زبان پژوهان باشد. ابتدا بعضی نکات کلیدی تأثیر گذار در فراگیری زبان توضیح داده می شوند. سپس فعالیت هایی توصیف می شود که می توانند به خوب اجرا نمودن نکات کلیدی به شما کمک کنند. با استفاده از نکات کاربردی که خواهید خواند، می توانید یک برنامه ریزی مشخص و مناسب نحوه مطالعه برای خودتان خلق نمایید. در نهایت این استراتژی می تواند به شما در پیشرفت یادگیری زبان جدید به شکلی تأثیر گذار و در کمترین زمان کمک کند.

 

نکات کلیدی یادگیری زبان

اصول اولیه:

بگذارید ابتدا در خصوص اصول اولیه صحبت کنیم. تحقیقات در این زمینه (بنام فراگیری زبان دوم در مدرسه ) می گوید: سه عامل کلیدی در فراگیری زبان جدید وجود دارد.

الف- ورود اطلاعات – این اطلاعات از طریق مهارت های خواندن و شنیدن  صورت می گیرد.

ب- خروج اطلاعات – به معنای یادگیری برای تولید است، و از طریق مکالمه و نوشتن صورت می پذیرد.

پ- مرور یا اظهارنظر – اساساً به معنای شناسایی کردن اشتباهات و سپس تغییر دادن و تصحیح کردن آنهاست.

 

سه عامل فوق سنگ بنای یادگیری زبان جدید هستند. برای ارتقاء این سه عامل می باید یک استراتژی و یک برنامه ریزی تأثیر گذار برای مطالعه بوجود آورید. هر چه بیشتر بخوانید و گوش کنید (ورود مطالب فهمیدنی)، هر چه بیشتر صحبت کنید و بنویسید (خروج مطالب فهمیدنی)، هر چه بیشتر به انچه انجام داده اید مراجعه کنید و از اشتباهات خود یاد بگیرید (مرور/اظهارنظر)، توانایی شما در ارتقاء زبان جدید با صرف انرژی و زمان کمتری صورت می گیرد.

 

انجام دهید: یک طرح مطالعه برای خود خلق کنید که اصول اولیه زبان را ارتقاء می دهد: 

             فهمیدن(ورودی)، تولید کردن(خروجی)، و شناسایی اشتباهات(مرور)

 

بدنبال تعادل باشید

در یادگیری زبان جدید شما با مهارت های شنیدن، خواندن، مکالمه، و نوشتن سر و کار دارید. چنانچه منحصراً بر روی یک یا دو مهارت تمرکز کنید، از دیگر مهارت ها عقب می مانید. معمولاً زبان آموزان جدید در این تله می افتند. بطور مثال، برای زبان اموزان بسیار راحت است تا بر روی مهارت خواندن وقت بیشتری بگذارند. چرا که کتابهای درسی و جزوه هایشان به راحتی در دسترس می باشند. در اصل آنها بر اصل اول، وارد کردن مطالب فهمیدنی، از طریق خواندنبیشتر تمرکز می کنند. غفلت در دو اصل دیگر، تولید کردن و مرور، پیشرفت یادگیری را کند می کند. یک زبان آموز به یک برنامه مطالعه متعادل نیاز دارد. به عبارتی برنامه ای که ترکیبی است از همه فعالیتها با هدفگیری بر مهارت های نوشتن و مکالمه.

 

انجام دهید: بر روی تعادل تمرکز کنید. مکالمه و نوشتن را تمرین کنید و اصل سه (مرور بر اشتباه) را فراموش نکنید.

 

اشتباهات شما مهم هستند

بعضی وقتها بزرگترین چالش یادگیری زبان جدید غلبه بر ترس است. ترس از اشتباه کردن، چیزی را اشتباه گفتن، خجالت کشیدن از اینکه نکند کلمه ای به ذهن نرسد. در پروسه یادگیری اشتباه کردن مسئله غیر قابل انکاری است. اشتباه کنید و از ان درس بگیرید. معنای مرور و بازخوانی هم همین است. اگر ترس از اشتباه باعث شود تولید (خروجی) از طریق مکالمه و نوشتن صورت نگیرد، توانایی در این دو مهارت نزول خواهد کرد و اثر نامطلوب بر یادگیری خواهد گذاشت.

 

انجام دهید: یاد بگیرید که قدر دان اشتباهات خود باشید و در اشتباه کردن راحت باشید.

 

مدیریت زمان

تمرکز در زمان مطالعه، یادگیری بیشتر و بهتر را بهمراه دارد. از اتلاف زمان و انرژی جلوگیری می کند. تحقیقات در این زمینه می گویند، ذهن می تواند تا 20 دقیقه بر روی موضوعی متمرکز باشد. یکی از بهترین روش های مطالعه بر همین اساس تعریف می شود. روش تقسیم کردن زمان. به عبارتی چنانچه بر حسب برنامه ریزی روزانه فقط می توانید یک ساعت به مطالعه اختصاص دهید، مؤثرترین روش مطالعه پخش کردن آن در طی روز است – سه زمان بیست دقیقه ای. بجای اینکه مطالب را یکباره و باشتاب در حافظه جای دهید، آنرا به چند بخش تقسیم کرده و بین آنها فاصله بیاندازید.

 

انجام دهید: زمان مطالعه را به بخش های کوچک (حداکثر 20 تا 30 دقیقه) تقسیم کنید و بخش ها را در طول زمان پخش کنید.